Čo sa môžme o produktivite naučiť od levov?

Ste zaneprázdnení ako lev? Lovíte antilopy alebo chytáte myši?

Žijeme v dobe „zaneprázdnenosti“. V práci sa to na nás valí z každej strany. Desiatky emailov, telefonáty, meetingy, podnety zo sociálnych sietí. Sme zahltení povinnosťami, úlohami. A po práci to nie je o nič jednoduchšie. Máme takmer neobmedzené možnosti trávenia voľného času, chceme všetko stihnúť. Športovať, venovať sa rodine, deťom, záľubám. Prečítať si knihu, vzdelávať sa.

Na zaneprázdnenosti v zásade nemusí byť nič zlé. Ak sme zaneprázdnení správnymi vecami, zmysluplne.

Nedávno som mal GTD konzultáciu s mladým doktorom. Mladým, teda zhruba rovnako starým ako ja. 🙂 Aktívna lekárska prax, 2 malé deti a popritom stavba domu ho prinútili vytvoriť si systém, o ktorý sa môže oprieť. Aby nemusel na všetko myslieť, aby si nemusel veci pamätať, aby nezabúdal, aby mohol kľudnejšie spávať, aby mal veci pod kontrolou.

Aj keď sa nikdy nestretol s metódou GTD a neštudoval ani žiadne iné princípy produktivity, jeho systém mal hlavu aj pätu, na prvý pohľad bol plne funkčný.

Po krátkej debate sme prišli k tomu, že nemá čas a mentálny priestor na reflexiu, na zastavenie sa a zamyslenie. Či ide správnym smerom, či by sa veci nedali robiť aj inak, čo sa mu podarilo, na čo sa potrebuje sústrediť. Je proste príliš zaneprázdnený na to, aby sa mohol zastaviť. Pritom si túto potrebu uvedomuje, cíti, že by potreboval získať nadhľad, ujasniť si priority.

Nedávno som dočítal novú knihu od Tima Ferrissa, kde píše v súvislosti s produktivitou aj o levoch. Levy môžu loviť antilopy, ale môžu chytať aj myši. Problém je v tom, že na ulovenie myši spotrebuje lev viac energie než získa jej zjedením. Preto lev chytajúci myši sa postupne vyhladuje. Naopak ulovenie antilopy síce vyžaduje oveľa viac energie ako chytenie myši, ale táto korisť zasýti leva na niekoľko dní.

Stáva sa Vám niekedy, že ste boli celý deň zaneprázdení a na konci dňa ste z práce napriek tomu odchádzali frustrovaní a bez energie, pretože najdôležitejšie veci zostali nedokončené? Chytali ste v ten deň myši alebo ste ulovili antilopu?

Na to, aby sme vedeli v rámci každodenného pracovného „kolotoča“ realizovať tie správne veci, musíme z tohoto „kolotoča“ raz za čas vystúpiť. Pozrieť sa na svoje záväzky z nadhľadu, získať perspektívu. Upratať si a aktualizovať svoj systém tak, aby sme následne mohli dôverovať svojim ďalším rozhodnutiam o tom, čo je pre nás robiť dôležité a zároveň, čo je v poriadku nerobiť vôbec.


Reflexia, premyslenie alebo review je štvrtým krokom riadenia workflow podľa metódy Getting Things Done. Náš globálny zákazník, spoločnosť Siemens, vyhodnotil po školení GTD práve tento krok ako najprínosnejší. Riadením workflow sa budeme zaoberať už 26.5. na našich otvorených GTD školeniach v Bratislave a v Prahe.