Americký prezident, Franklin D. Roosevelt, bol známy tým, že počas svojho prezidentovania pravidelne usporadúval na záver dňa v Bielom dome „koktailovú hodinku„. Bol to čas, kedy prezident sám miešal drinky pre pozvaných priateľov a rodinných príslušníkov. Bol to čas, kedy mohol na chvíľu odsunúť všetky starosti súvisiace s jeho prácou a relaxovať. Témy o politike a správe štátu boli zakázané.
Ak aspoň trošku športujete alebo ste už niekedy športovali, asi je pre Vás prirodzené, že každý fyzický výkon má svoj začiatok a koniec. Obujete si tenisky, odbehnete svojich 5-10 km, dáte si sprchu a máte hotovo. Alebo idete do posilňovne. Odcvičíte pár cvikov, dáte si sprchu a zase máte hotovo. A dovolím si hádať, že si na záver potajomky do tašky nepribalíte jednu činku, ktorú zvyšok dňa so sebou všade vláčite. S činkou do kancelárie, s činkou na stretnutie so zákazníkom, s činkou vyzdvihnúť deti zo školy, s činkou na nákup do Tesca. 🙂
Pri mentálnom výkone to však také priamočiare a prirodzené pre mnohých z nás nie je. Avšak rovnako ako so sebou všade nevláčime fyzický náklad v podobe činky, nemali by sme vláčiť ani náš mentálny náklad v podobe nekonečného premýšľania nad svojimi úlohami a záväzkami. Najmä, ak chceme byť produktívnejší a zažívať menej stresu.
Skúsme sa na chvíľku presunúť do posilňovne. Bol by dobrý nápad trénovať celú hodinu iba nohy? Asi nie. Zajtra by som mal hroznú svalovicu a asi by som nevládal vstať z postele. Bude rozumnejšie kombinovať rôzne cviky, odcvičím ruky, chrbát, nohy, brucho. Podobne to funguje aj pri podávaní mentálneho výkonu. Ak chceme podať optimálny výkon, je rozumné vhodne kombinovať spektrum aktivít spojených s čítaním, písaním, počúvaním, rozprávaním, pozorovaním, atď. Niektoré aktivity vyžadujú viac kognitívnej energie a niektoré menej. Ak 2 hodiny sústredene pracujem na náročnej prezentácii pre zákazníka, ďalšiu hodinku bude možno efektívnejšie, ak povybavujem rutinné administratívne záležitosti, pri ktorých si hlava trošku oddýchne, než by som sa mal nútiť do ďalšej mentálne náročnej činnosti.
A po sprche už iba nechať činku v posilňovni, dať si pauzu, nechať svaly zregenerovať, zrelaxovať. Aby som si o pár dní vládal opät dobre zacvičiť.
Schopnosť podávať výkon je totiž v priamej úmere k schopnosti relaxovať. Franklin D. Roosevelt tomu rozumel perfektne. Aj keď úradoval v náročnom období počas 2. svetovej vojny, dokázal si dopriať na záver dňa pauzu v podobe koktailovej hodinky. Odložil svoj mentálny náklad, aby nechal hlavu zregenerovať, zrelaxovať, a načerpal tak energiu do nového dňa.
A ak si dokázal pravidelne dopriať PAUZU americký prezident, možno by sme si tento „luxus“ mohli častejšie dovoliť aj my. Ideálne vedome a bez výčitiek svedomia.
Metóda Getting Things Done nie je o tom ako pracovať tvrdšie, dlhšie a viac. Dať si pauzu je niekedy to najproduktívnejšie, čo môžeme urobiť. Aj o tom, ako si dopriať produktívnu pauzu budú naše otvorené certifikované GTD tréningy. Už 2.10.2018 v Bratislave a 15.11.2018 v Prahe.