V určitom bode takmer každého seminára niekto povie: „Dobre, toto všetko dáva zmysel. Vidím, že GTD je spôsob, akým by som mal pracovať, ale budem potrebovať veľa disciplíny na to, aby som to zvládol.” Hovoríme v podstate o tom, že už máme nejaké predchádzajúce skúsenosti (od diéty cez cvičenie až po učenie sa nového jazyka), na základe ktorých si myslíme, že nemáme túto disciplínu. A tak bez ohľadu na to, aký zmysel vidíme v metóde GTD – pravdepodobne sa nám nepodarí ju používať.
Myslím, že kľúč k nášmu úspechu, alebo neúspechu, je práve SPÔSOB, akým uvažujeme o výzve zaviesť do života nové správanie. Všimol som si, že keď ľudia hovoria o „disciplíne“, zvyčajne si to spájajú s obrazom snahy, zlyhania a robenia vecí, ktoré naozaj robiť nechcú. A ak je to tak, potom majú pravdu. Pravdepodobne to nedokážu.
Z vlastnej skúsenosti viem, že ak si poviem, že potrebujem disciplínu, aby som niečo urobil, v zásade sa staviam sám proti sebe. 🙂 Tým chcem povedať, že jedna časť mojej osoby hovorí: „áno, mal by si to urobiť, je to správne a dobré“. A tá druhá hovorí: „áno, brokolica je pre Teba dobrá, ale zmrzlina je oooveľa chutnejšia“. 🙂 A moja skúsenosť hovorí, že náš druhý hlas takmer vždy vyhrá. Som schopný robiť niečo, čo si vyžaduje „disciplínu“ jeden deň, týždeň, niekedy dokonca mesiac, ale nakoniec ma aj tak prichytíte ponoreného po uši v “kelímku zmrzliny”. VŽDY.
Takže, myslím, že disciplína, ktorá v nás vyvoláva negatívne pocity a postoje, príliš dobre nefunguje. Aspoň nie pre mňa. Nie vtedy, ak sa snažím prinútiť robiť veci, o ktorých viem, že sú pre mňa dobré, ale naozaj ich robiť nechcem. Ale to, čo funguje, je jasné uvedomenie si benefitov, ktoré nám daná činnosť prinesie. Teda ujasnenie si, prečo vlastne by som danú vec mal robiť. Nehovorme si, že „brokolica je pre mňa dobrá a zrejme skvelá pre moje črevá“, ale jasne si definujme „Milujem ten pocit žiť v tele, ktoré je schopné bežať, skákať a hrať sa, pretože jem viac brokolice ako zákuskov“.
Je obrovský rozdiel, či si hovoríme: ,,Musím ísť pretriediť svoje e-maily v inboxe, lebo je to pre mňa dobré.”, alebo si povieme: „Nemôžem sa dočkať, keď vyčistím svoj inbox, aby som sa vrátil naspäť k pocitu kontroly a pohody, ktorý je pre moju prácu dôležitejší ako čokoľvek iné, čo som zažil.”
Počas viac ako 7 rokov mojej práce s metodológiou GTD tento spôsob myslenia poháňal každé vylepšenie spôsobu mojej práce. Od môjho prvého opatrného implementovania poznatkov z GTD knihy, cez moje prvé absolvované školenie až po to, ako som sa stal certifikovaným trénerom tejto metódy. Všetko bolo spojené s mojou potrebou získať väčší pocit produktivity bez stresu. Stále je však dosť možné, že ma z času na čas prichytíte skôr s miskou zmrzliny, než s miskou šalátu. 🙂 V tejto oblasti na sebe ešte potrebujem pracovať.
______________________________________________________________________
Originálne znenie článku nášho anglického kolegu nájdete na stránke: https://www.next-action.eu, autor: Edward Lamont, certifikovaný GTD tréner a zástupca GTD pre Veľkú Britániu.